BÉKÉS VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
Lezárult a TOP-5.2.1-15-BS1-2016-00002 „Együtt az integrációért Békésen” című pályázat.
A projekt befejezésének dátuma: 2021.08.30.
A projekt támogatás teljes összege: 172.510.930,- Ft
A projekt az európai uniós támogatás segítségével, a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg.
A projekt célja volt: A leszakadó és leszakadással veszélyeztetett városi területeken élők közösségi és egyéni szintű társadalmi integrációja.
A megvalósítás helyszínei: 5630 Békés, Pipacs utca - Pusztaszeri utca - Törökvész utca - Táncsics Mihály utca - Nagykert IX. - Szigetvári utca - Gagarin utca - Táncsics Mihály utca – Károlyi utca - Mónus Illés utca - Lengyel Lajos utca - Legelő utca - Töltés utca - Belterület határa - Bihari János utca mindkét oldala.
A projekt keretében Békés Város Önkormányzata folyamatos szociális munka megteremtését, bűnmegelőzést és a közbiztonság javítását célzó, foglalkoztatás elősegítését célzó, antidiszkriminációs, közösségfejlesztő, egészségfejlesztést célzó valamint szolgáltatásokhoz hozzáférést segítő programokat valósított meg.
A programokon és a folyamatos szociális munka biztosításán kívül OKJ-s képzéseket is indított a program keretein belül.
A tevékenységek és programok produktumai:
A hátrányos helyzetű emberek életlehetőségei javultak, elérhetővé váltak a foglalkoztatást, társadalmi integrációt, közösségfejlesztést, oktatást, iskolai felzárkózást, családsegítést, gyermekjóléti szolgáltatást, életvezetési tanácsadást, egyéni fejlesztést és szociális munkát biztosító programok.
Továbbá a támogatásnak köszönhetően sor került az alábbi fejlesztésre:
A TOP-4.3.1-15” Leromlott városi területek rehabilitációja Békés Városában” című projekt bemutatására és elfogadtatására.
Ezen fejlesztés célja volt: A szegregátumban lakók lakás- és életkörülményeik javítása volt. A rehabilitáció során lakóházakat újítottak fel, szociális bérlakásokat hoztak létre, a közterületeket élhetőbbé tették, valamint pihenőparkot alakítottak ki.
A társadalmi együttműködés erősítését megcélzó TOP-5.2.1 projektben kiemelt fontossággal bírt az infrastrukturális fejlesztéssel kapcsolatos szemléletformálás és érzékenyítés a szegregált területen élők körében. A projekt kiterjedt a bűnmegelőzést és közbiztonságot erősítő, illetve prevenciós programok megvalósítására is. Hátrányos helyzetű középiskolás fiatalok körében a fiatalkori bűnözésről és a kábítószer fogyasztás veszélyeiről tartottak csoportos foglalkozást a Gál Ferenc Főiskola Békési Szakképző Iskolájában.
A projektben kiemelt szerepet kapott a közösségfejlesztés is. 2018 nyarán családi nap várta a hátrányos helyzetű településrészen élőket, akik a Szociális Szolgáltató Központ szakemberei és mentorai által koordinált közösségteremtő és - erősítő programokon vehettek részt a soványháti úti Közösségi Házban. A komplex projekt hangsúlyt helyezett a foglalkoztatás elősegítésére, valamint pályaorientációs tevékenységre is. A Békési Járási Hivatal szakmai segítségével képességfejlesztő foglalkozássorozat megszervezésére került sor, amelynek köszönhetően javult a szegregált településrészeken élő, emiatt a munkaerőpiacon hátrányt szenvedő álláskeresők foglalkoztathatósága.
A projekt az egészségügyi programterületen keretében a hátrányos helyzetűek egészségének fejlesztését célozta meg. 2017 őszén drogprevenciós előadás került megrendezésre, amely a drogfogyasztás veszélyeire és a fiatalok védelmére hívta fel a figyelmet.
A véleményformálást és információcserét elősegítő rendezvényt szociális munkás, addiktológiai konzultáns és családkonzulens végzettségű szakember munkája segítette. Szintén az egészségügyi programterületen keretében, 2018 tavaszán a Közösségi Házban foglalkozás-egészségügyi szakorvos tartott interaktív előadást, amelynek célja az egészségmegőrzést és a betegségek kialakulását bemutató ismeretterjesztés volt. Emellett orvosi szűrővizsgálatok és egyéni szaktanácsadás segítette a helyiek egészségének fejlesztését.
Összességében a pályázat eredményes volt, a vállalt feladatok, kitűzött célok sikeresen megvalósultak.